تبليغات
شاید زمانی که تیم برنرز لی، مخترع وب در آگوست سال ۱۹۹۱ در حال طراحی اولین وب سایت جهان بود، فکرش را نمی کرد که طی کمتر از دو دهه این کار به یک هنر و تخصص مهم تبدیل شود و کاربران اینترنت با استفاده از تکنیک های بدیع شاهد طراحی وب سایت های کاملا هنرمندانه و خلاقانه گرافیکی باشند.

در آن زمان، سایت های اینترنتی با کدهای ساده «HTML» نوشته می شدند. HTML یک زبان کدنویسی بود که ساختار ساده ای به وب سایت ها می داد. با استفاده از این زبان برنامه نویسی طراحی سرتیتر و پاراگراف و پیوند دادن به صفحه های وب دیگر ممکن می شد. این روش در مقایسه با روش های دیگر، راه تازه و متفاوتی بود که کاربران با استفاده از آن به سادگی می توانستند با به کارگیری یک مرورگر، صفحه های پیوند شده را باز کنند.

با پیشرفت وب زمینه ای ایجاد شد تا انعطاف بیشتری به امکانات وب سایت ها داده شود و کم کم واژه و اصطلاح "هنر طراحی وب سایت" بر سر زبان ها افتاد. اهمیت بهره مندی همزمان از مهارت های مختلف موجب شد تا یک طراح وب سایت امروزی مجبور به آموزش بیش از ۱۳ مهارت باشد تا بتواند در این حوزه به فعالیت بپردازد.

در زمینه طراحی وب سایت مسائل و جنبه های گوناگونی باید در نظر گرفته شود و به سبب پیشرفت روزافزون اینترنت و خلاقیت های فزاینده طراحان وب سایت ها، همواره بر این موارد افزوده می شود. این امر موجب می شود هر روز شاهد پدید آمدن وب سایت هایی با شکل و ایده جدید باشیم. اهمیت و ظرافت در این کار به جایی رسیده است که در حوزه روانشناسی نیز گرایشی در این زمینه ایجاد شده و توجه گرافیست ها و هنرمندان به اثرات روانشناختی رنگ ها، وب سایت های مدرن و تاثیرگذاری را خلق کرده است.

یک طراح وب با در نظر گرفتن هدف سایت و مخاطبان آن و با استفـاده از المان های متناسب با رویکرد سایت و به کمک ذهن خلاق و ذوق هنری خود، طرحی خلق می کند که ضمن ایجـاد یکپارچگی در تمامی صفحات وب سایت، نماهای تکرار شونده و خسته کننده ای را در معرض دید مخاطب قرار ندهد.

یکی از هنرمندانه ترین انواع طراحی های وب سایت که به خصوص در عصر وب ۲ مورد توجه قرار گرفته، "وب سایت هایی با پس زمینه بزرگ" است. این ایده نو که به علت ارتقا سرعت اینترنت و افزایش دقت و رزولوشن نمایشگرها مورد توجه قرار گرفته، بیشتر در وب سایت های شخصی، گالری تصاویر، وب سایت های تخصصی و دارای موضوع خاص، سایت های تبلیغاتی، سایت های معرفی کننده هتل ها و اماکن توریستی و... قابل مشاهده است. هدف اصلی در طراحی این وب سایت ها ایجاد یک تاثیر خیره کننده و مفهومی بر مخاطب است.

یکی از عواملی که موجب محبوبیت این نوع طراحی در چند سال اخیر شده، دمیدن روح به وب سایت های خشک و کسل کننده نسل قدیم بود به طوری که با ورود به این وب سایت ها یک احساس خوشایند به بیننده دست می دهد. این سایت ها در بیشتر موارد با استفاده از هنر انیمیشن سازی جذاب تر و پویاتر می شوند که اوج آن را در وب سایت های مجهز به Full Flash Template نیز می توان مشاهده کرد. ترکیب گرافیک مناسب و فایل های متحرک زیبایی سایت های یاد شده را دو چندان کرده است.

پیش از آنکه به چنین نکاتی بپردازید بد نیست که به چند مسئله مهم و اساسی در زمان طراحی یک وب سایت مدرن و پیشرفته توجه کنید.

نکته اول آنکه چه نوع وب سایتی مدنظر شماست؟ وب سایت شما می تواند به صورت یک بروشور طراحی شود که حاوی اطلاعات مختصری از نوع خدمات و تولیدات شماست. همچنین یک وب سایت می تواند تفریحی باشد که بینندگان خاص خود را در بخش سرگرمی دارد و معرف شما نیز است یا یک وب سایت تجارت الکترونیکی که هدف آن ایجاد بازاری در دنیای مجازی به همراه یک معرفی کامل از شرکت شماست.

دومین سوالی که باید به آن پاسخ دهید آن است که چرا می خواهید یک وب سایت داشته باشید؟ آیا می خواهید ارایه دهنده یک سرویس، فروشنده تعدادی محصول، گردآورنده اطلاعاتی در خصوص ارتقا آگاهی درباره موضوعی خاص باشید یا به دنبال درآمدزایی بیشتر و معرفی خود به دیگران و... هستید؟

در نهایت باید مشخص کنید که با داشتن یک وب سایت خواستار رسیدن به چه اهدافی هستید؟ این موضوع بسیار مهم است که بدانید بهره مندی از یک وب سایت چه مزیت هایی را برای شما به همراه خواهد آورد. سعی کنید اهداف کوتاه مدت و بلندمدت خود را مشخص کنید. البته این امر نیازمند شناخت نوع مخاطبان در اینترنت نیز خواهد بود.احسان موحدیان     
هفته نامه بزرگراه فناوری

مقالات - اصطلاحات تخصصی وب سایت

تبلیغات

مقالات

تبلیغات

ورود و خروج