تبليغات
آیا تاکنون در کنار وبلاگ ها و برخی از وب سایت ها، آیکون کوچکی با عنوان های Rss و Atom وRss۲ و نظایر آن را دیده اید و به آن دقت کرده اید؟ این موضوع از یک ایده گرفته شده است که بر اساس آن متخصصان فناوری اطلاعات تصمیم گرفتند که نرم افزارها و ابزار آنلاینی طراحی کنند که به راحتی بتواند وب سایت های مورد نظر را جمع آوری کند و آخرین به روزرسانی را در اختیار کاربر قرار دهد. این مقوله با افزودن یک ابزار به نام فیدها یا Rss انجام شد، بدین صورت که تمام وب سایت ها و وبلاگ ها با یک خروجی استاندارد و یکسان نمایش داده می شود. این خروجی برای کاربر کمی گیج کننده است اما قادر است با بهره از نرم افزارهای فیدخوان یا خبرخوان ها Rss Reader یک یا چند وب سایت را هم زمان مرور کند حتی می تواند خروجی یک یا چند وب سایت و وبلاگ را در یک صفحه داشته باشد.

این بدین معنی است که کاربر لازم نیست برای خواندن و اطلاع از آخرین اخبار به صدها سایت وارد شود و به جای آن با نصب یک نرم افزار خبرخوان یا صفحه اینترنتی خبرخوان به راحتی می تواند از تمام محتوا خبردار شود.

به تازگی نیز نرم افزارهای خبرخوان طراحی شده است که می تواند تیتر و محتوای آخرین اخبار وب سایت ها و وبلاگ های مورد علاقه را علاوه برای نمایش برای مدتی خاص ذخیره کند. RSS ؛ مخفف Rich Site Summary یاReal Simple Syndication یاRDF Site Summary است که ابزاری برای وبلاگ نویسان فراهم کرده است که به وسیله آن می توانند محتوای وبلاگ خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

ابزارهای وبلاگ نویسی مختلف به شیوه های مختلف و با اصطلاحات گوناگون از این عامل استفاده می کنند و یکی از دلایلی که افراد به سختی آن را می فهمند، همین موضوع است.

RSS که به زبان XML نوشته شده است محتوای وبلاگ ها و وب سایت ها را به وسیله یک جمع کننده اخبار قابل انتقال به دیگر وبلاگ ها یا وب سایت ها انجام می دهد.

RSS برای نخستین بار توسط Netscape در اواخر سال ۱۹۹۹ میلادی با ارائه RSS ۰.۹ ارائه شد، پس از مدتی با کناره گیری Netscape از بخش تجاری،Userland که محصولات وبلاگ نویسی را گسترش می داد توسعه آن را به عهده گرفت و ویرایشRSS ۰.۹۱ را تولید کرد. سپس ویرایش های ۹۲/۰ ،۹۳/۰ و ۹۴/۰ و به تازگی ویرایش های RSS ۱.۰ و RSS ۲.۰ را تولید کرده است.

● زبان نشانه گذاری گسترش پذیر(XML)

XML یک فناوری همگانی است که برای نشر الکترونیکی، تجارت الکترونیکی، بازیابی اطلاعات و مبادله داده ها امکانات عظیمی فراهم کرده است. این زبان از قواعدی تشکیل شده است که به فرد اجازه می دهد تا زبان نشانه گذاری خاص خود را ایجاد کند.

XML با استفاده از مجموعه ای برچسب که تا چندین سطح درون یکدیگر جاگذاری شده است، اطلاعات را توصیف می کند. این ویژگی، ساختاری درختی را که به صورت سلسله مراتبی تنظیم شده است، به وجود می آورد.

● RSS چیست؟

RSS به زبان ساده یک شکل از برنامه نویسی به زبانXML برای اشتراک اطلاعات است. Whats.com تعریف جامع تری در این باره ارائه داده است:

RSS روشی به منظور توصیف اخبار و محتوای وب است که برای توزیع از طریق یک ناشر آنلاین به کاربران وب به کار می رود. این برنامه کاربردی از زبان نشانه گذاری گسترش پذیر (XML) ساخته شده است و به وسیله کنسرسیومResource Description Framework RDF پشتیبانی می شود. هر گاه وب سایتی قصد داشته باشد محتوای مطالب خود را منتشر کند توصیفی از آن محتوا به شکل یک مدرک RSS تهیه می کند که یک کاربر با یک مرورگر یا برنامه خاصی که قابلیت خواندن محتوای توزیع شده به این وسیله را دارد، می تواند آن مطالب را دریافت کند. برخی از این برنامه ها در راهنماهایی مانندMeerkat ، Gropsoap، NewsIs Free ، Userland و XMl tree معرفی شده است.

● RSS برای چه سایت هایی مناسب است؟

اگر سایت شما به عنوان مثال هر ۶ ماه یک بار و یا سالی یک بار به روز می شود، طراحی خروجی RSS برای آن مفید نخواهد بود. RSS برای سایت هایی مانند وبلاگ ها، سایت های خبری که به طور مرتب به روز رسانی می شود، مناسب است.

● فواید RSS

به طور معمول بازدید تمام وب سایت های خبری کار دشواری است و اگر بخواهیم ۲۰ سایت مختلف را مرور کنیم، هر لحظه ممکن است یک خبر مهم منتشر شود و ما بی خبر باشیم. در حالی که با نصب نرم افزاری ساده می توانیم فهرست کاملی از وب سایت ها و وبلاگ های مورد نظر خود را ایجاد کنیم تا چند لحظه پس از ارسال مطلب جدید، پیام هشداری روی صفحه مانیتور خود و هم چنین عنوان و خلاصه مطلب را ببینیم. خواندن متن کامل بسیاری از مطالب لازم نیست و اگر مطلب مهمی در تازه ترین اخبار بود با یک کلیک همه مطلب برای شما نمایش داده می شود.

وقتی که به یک سند RSS نگاه می کنیم متوجه اطلاعات خاصی نمی شویم. در حقیقت خواندن این سندها برای کاربر کار سختی است در حالی که رایانه به راحتی می تواند این گونه فایل ها را بخواند و از آن ها استفاده کند. پس در شبکه بخش هایی وجود دارد که می تواند این فرمت ها را بخواند و درک کند:

۱) سیستم هایی که وب سایت ها را برای پیدا کردن سر خط خبرهای مهم جست وجو می کند.

۲) موتورهای جست وجو SEARCH ENGINES

۳) مراکزی کهRSS ها را برای ساخت وب سایت های چندکاره (Multiple) جمع آوری می کند.

● روش های استفاده از RSS

۱) دریافت RSS در سایت های خبرخوان

۲) استفاده از برنامه های RSS Aggregator جمع آوری کننده خروجی های RSS برای جمع آوری، به روزرسانی و مشاهده خروجی های RSS

۳) نمایش RSS در یک صفحه اینترنتی به عنوان مثل در وبلاگ شخصی

برای استفاده از Rssها نیاز به rss aggregator است. rss aggregatorها به چند دسته تقسیم می شود:

۱) rss aggregaotrهایی که مبتنی بر desktop است. یعنی به صورت نرم افزار نصب شده است و مورد استفاده قرار می گیرد.

۲) rss aggregatorهایی که مبتنی بر وب است. یعنی سایت هایی وجود دارد که شما در آن ها عضو شده اید و از خدمات آن ها مثل دسترسی به فیدهای موردعلاقه خود، استفاده می کنید.

۳) rss aggregatorهایی که به صورت پلاگین در مرورگرهای وب نصب می شود و کاربر فیدهای خود را بدون استفاده از نرم افزار دیگر می تواند بخواند. البته در نسخه های اخیر موزیلا و فایرفاکس کاربر نیازی به نصب پلاگین اضافه ندارد.

۴) rss aggregatorهایی که کاربر می تواند فید سایت های مورد علاقه خود را در آن ثبت کند و نه تنها خود از آن ها استفاده می کند بلکه محتوای فیدها را با کاربران دیگر اینترنت به اشتراک بگذارد، همین طور RSSهای ثبت شده دیگران را هم می تواند به علاقه مندی های خود اضافه کند و یا این که همه آن ها را یک جا ببیند حتی اگر RSS ثبت نکرده باشد. خصوصیت این rss aggregator این است که آنلاین است و سایت هایی که به روزرسانی زیادی دارد عناوین سایت را برای کاربر ذخیره می کند.

البته شما می توانید RSS های خود را از طریق ایمیل نیز دریافت کنید. مدیران سایت ها و وبلاگ ها می توانند به کمک RSS بازدید خود را افزایش دهند. برای این کار می توانید RSS های خود را در سایت های مختلف اضافه کنید تا بازدیدکننده افزایش پیدا کند. نحوه کار این سایت ها به این صورت است که با جمع آوری RSS باعث افزایش بازدید سایت ها می شوند.

● نحوه استفاده از RSS وبلاگ ها

برای این که نخستین تجربه استفاده از RSS یک وبلاگ را داشته باشید شما را قدم به قدم راهنمایی می کنیم تا شما هم به جمع استفاده کنندگان RSS بپیوندید. در این آموزش ما از یک RSS READER آنلاین استفاده خواهیم کرد.

۱) در این مرحله شما نیاز به یک اکانت جی میل دارید تا بتوانید از GOOGLE READER استفاده کنید. به صفحه اصلی گوگل بروید و SIGN IN کنید تا گوگل، شما را شناسایی کند. حالا به آدرس HTTP://WWW.GOOGLE.COM/READER بروید تا وارد صفحه RSS READER گوگل شوید.

۲) RSS هر وبلاگ با نمایش یک لینک در وبلاگ نشان داده شده است . به یک وبلاگ بروید و لینک RSS آن را با کلیک راست COPY کنید.

۳) حالا در صفحه GOOGLE READER، در قسمت آدرس RSS را در جعبه جست وجوی بالای صفحه واردکنید و ENTER را بزنید. گوگل با استفاده از لینک معرفی شده، آخرین پست های سایت یاد شده را به شما نمایش می دهد. برای این که این RSS به مجموعه RSSهای شما اضافه شود دکمه SUBSCRIBE را فشار دهید.

شما یک RSS را با موفقیت به GOOGLE READER خود اضافه کردید. برای سایر سایت ها نیز می توانید عمل مذکور را تکرار کنید.

● حذف یک RSS

برای حذف کردن یک RSS از فهرست RSS های خود در GOOGLE READER دکمه EDIT SUBSCRIBTIONS را در بالای صفحه فشار دهید. فهرستی از RSSهای شما در کادر بالای صفحه به نمایش در خواهد آمد. روی RSS مورد نظر کلیک کنید و دکمه UNSUBSCRIBE را فشاردهید تا این لینک از RSSهای شما حذف شود.

● کدام ابزار گردآوری خبر از همه بهتر است ؟

درست است FEEDDEMON نرم افزار بسیار مفیدی است، ولی برنامه های دیگری هم وجود دارد:

▪ SHARPREADER : این برنامه رایگان است و ظاهری شبیه به OUTLOOK EXPRESS دارد. به راحتی می توان با آن در اینترنت گشت زد، یعنی به عنوان مرورگر نیز قابل استفاده است.

▪ NEWSGATOR:برنامه ای الحاقی است که داخل MICROSOFT OUTLOOK می نشیند و امکان مشاهده نامه ها و خبرهای پست شده را به طور هم زمان برای شما فراهم می سازد.

▪ BLOGLINES :روی وب کار می کند. رابط کاربری این نرم افزار خیلی آزاردهنده است، ولی خوبی آن این است که از هر نقطه دنیا و با هر رایانه ای می توانید به خبرهای خود دست پیدا کنید.

مقالات - اصطلاحات تخصصی وب سایت

تبلیغات

مقالات

تبلیغات

ورود و خروج