تبليغات
منظور از آمارگیری وب سایت ها، اعداد و ارقامی است که نشان می دهند وب سایت شما از چه ترافیکی برخوردار است و چه رفت و آمدهایی در آن جریان دارد…

این اعداد و ارقام - از شمارنده هایی که همه می توانند آن ها را ببینند تا ثبت کننده های نامحسوس وقایع که اکثر نرم افزارهای میزبانی آن ها را ذخیره می سازند- می توانند در شکل گیری سیاست های تبلیغاتی و طراحی یک سایت بسیار حیاتی و مهم باشند...

● آمارگیری وب سایت ها به زبان ساده

ساده ترین نوع ردیاب سایت، یک شمارنده ی ساده است. این شمارنده معمولا چند سطر برنامه به زبان جاوه اسکریپت است که در صفحه ای قرار می گیرد تا تعداد بازدید های هر صفحه را شمارش نماید.

این شمارنده ها هنوز هم در بعضی از سایت های شخصی به کار می روند تا مالک آن ها در جریانِ تعداد بازدید کنندگان از سایت های شان قرار گیرند، و یا در جایی که دارنده ی سایت می خواهد یک روش ساده را برای اعلام تعداد بازدیدکنندگان خود انتخاب نماید. متاسفانه، بیش تر شمارنده ها غیر قابل اعتماد هستند، چرا که دقت داده های آن ها بستگی شدیدی به نوع برنامه نویسی شان دارند. بعضی از شمارنده ها ممکن است بازدید کسانی که کوکی ها را غیرفعال کرده اند، به حساب نیاورند، و یا هر بار که یک بازدیدکننده صفحه ای را دوباره از نو تجدید می کند، آن را به عنوان یک بازدید جدید به حساب آورده و یک واحد به شماره هایش اضافه کند.

● انواع روشهای آمارگیری از بازدیدکنندگان وب سایت

داده های خامی که در گزارش ماوقع میزبان پیدا می شود می توانند به وسیله ی تعدادی از راه حل های نرم افزاری مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند. تعدادی نرم افزار های خوب و حرفه ای وجود دارند که به شما امکان می دهند از اطلاعات میزبان، نمودار های گرافیکی تهیه کرده و میزان ترافیک و رفت و آمد به سایت ها را به صورت گرافیکی مشاهده نمایید.

یکی از معروف ترین سیستم های تجزیه و تحلیل آماری وب سایت ها، برنامه ی Webalizer(۱) است که مجانی و به صورت «سرگشاده» منتشر شده است؛ نصب کردن آن بسیار ساده، و روی سیستم های عامل متعددی اجرا می شود و تقریباً تمام اطلاعاتی را که افراد به دانستن آن ها علاقه دارند، افشا می سازد. (این نرم افزار را می توانید از روی برعکس ۹۹ در کامپیوتر خود نصب کنید.) آمار و ارقام مربوط به وب سایت ها از چنین اطلاعاتی تشکیل می شوند:

▪ آدرس اینترنتی برنامه ی Webalizer و دیگر برنامه رایگان سومند

http://www.mrunix.net/webalizer

▪ هیت Hits ▪ تعداد اصابت ها :

این عدد معمولا هم به صورت تعداد کل اصابت ها و هم به صورت تعداد متوسط اصابت ها در یک بازه ی زمانی به نمایش در می آید. تعداد اصابت ها نشان می دهد که چند بار فایل ها و صفحات از کامپیوتر میزبان فراخوانده شده اند، به عبارت دیگر، هر بار که یک درخواست به میزبان ارسال می گردد، یک اصابت به تعداد اصابت ها اضافه می شود.

▪ فایل- پوشه Files

تعداد فایل ها نشان می دهد که چند بار درخواست رؤیت فایل های غیرhtml از میزبان به عمل آمده است. این تعداد در برگیرنده ی تمام تصاویر به کار رفته، مستندات صفحه بندی، و فایل های چند رسانه ای است.

▪ پیج ویو ؛ تعداد نمایش صفحه Page Views

تعداد بازدید های هر صفحه نشان می دهد که هر از چند وقت یک صفحه مورد بازدید قرار می گیرد. این عدد معمولاً در هنگام تبلیغ یک سایت به کار می رود، چرا که نشان می دهد مثلاً یک آگهی چند بار مورد بازدید قرار گرفته است.

▪ ملاقات- ویزیت Visits

تعداد بازدید ها نشان می دهد که چند آی پی خاص (که وسیله ی سنجش بسیار خوبی برای تک تک افراد است) از سایت بازدید به عمل آورده اند. هر چند بسیاری از افراد از اصطلاح «اصابت» یا «کلیک» برای نشان دادن مقدار ترافیک سایت استفاده می کنند، امّا تعداد واقعی بازدیدکنندگان واقعی براساس شمارش این پارامتر تعیین می گردد.

▪ Response Codes

گزارش ماوقع میزبان هم چنین کدهایی را که در اثر هر اصابت (یا کلیک) تولید می شوند نیز ثبت می کند که به آن ها کدهای برگشتی می گویند. برای مثال کد ۲۰۰ حاکی از آن است که همه چیز خوب پیش رفته است (بازدیدکننده درخواستی کرده است، میزبان آن را دریافت نموده و فایل مورد نظر را در اختیارش قرار داده است). کد ۲۰۶ حکایت از آن می کند که فایل مورد درخواست به طور کامل تحویل داده نشده است، و کد ۴۰۴ به این معنی است که فایل مورد تقاضا، پیدا نشده است. کدهای مختلف دیگری نیز در این رابطه وجود دارند، امّا این ها مهم ترین شان بودند. اگر در گزارش ماوقع شما تعداد کدهای ۴۰۴ خیلی زیاد باشند، به احتمال قوی لینک های معیوب زیادی در سایت خود یا در سایت هایی که به شما مرتبط شده اند، دارید.

▪ فراخوان آدرس اینترنتی وب سایت URL

این پارامتر به شما می گوید که دقیقاً چه فایل های خاصی بیش از همه در سایت شما مورد بازدید قرار می گیرند. به این ترتیب می توانید بفهمید که چه بخش هایی از سایت شما بیش از همه بازدید می شود و چه صفحاتی قابلیت بالقوه ی پذیرش آگهی را دارند.

▪ Referrer

منظور از معرف، سایتی است که به یکی از صفحات سایت شما مرتبط شده است و به این ترتیب سایت شما را به بازدید کنندگان خود معرفی کرده است. منظور از درخواست مستقیم یا بی واسطه هم آن است که بازدیدکننده نشانی سایت شما را مستقیماً وارد کرده است و یک راست وارد سایت شما شده است، بدون آن که از جای دیگری آمده باشد.

▪ کلید واژه های جستجو Search Strings

کلید واژه های جست و جو که در گزارش ماوقع ثبت می شوند، نشان می دهند که بازدیدکننده ی شما چه عبارتی را در یک موتور جست و جو وارد کرده است تا سایت شما را پیدا کرده و خود را به آن برساند. این خیلی می تواند به دردتان بخورد، زیرا بر اساس آن می توانید تعیین کنید که استفاده از چه کلید واژه هایی را ادامه دهید تا ترافیک بیش تری به سمت سایت خود جذب نمایید.

▪ User Agent

این پارامتر نشان می دهد که بازدیدکننده از طریق چه مرورگری وارد سایت شما شده است. از آن جا که این پارامتر ممکن است به وسیله ی کاربر مورد دخل و تصرف قرار گیرد، به طور کامل قابل اعتماد نیست، امّا تا حدی می تواند به شما نشان دهد که اکثر بازدیدکنندگان تان از چه مرورگری استفاده می کند.

این اطلاعات می تواند در هنگام برنامه ریزی برای طراحی مجدد سایت به دردتان بخورد، چرا که تعیین می سازد چه استاندارد هایی را باید رعایت کنید تا رضایت بازدیدکنندگان بیش تری را کسب نمایید. برای مثال اگر کم تر از ۱ درصد بازدیدکنندگان شما از مرورگر «فلان» استفاه می کنند، بهتر است کلاً از خیر آن بگذرید و زحمت رعایت کردن موازین آن مرورگر را به جان نخرید!

● چرا آمار و ارقام وب سایت ها - وبلاگها

آمار و ارقام وب سایت ها یک فرصت عالی فراهم می سازند تا سایت خود را به طور دقیق تنظیم کرده و آن را با نیازهای کاربران خود تطبیق دهید. علاوه بر این آن قدر به اطلاعات ذیقیمتی دست پیدا می کنید که می توانید از آن ها در جهت جذب آگهی برای سایت خود استفاده کنید.

در مورد سایت های شخصی نیز این آمار و ارقام خیلی جالب و خواندنی هستند، با در نظر گرفتن این نکته که در حال حاضر تمام میزبانان سایت های اینترنتی گزارش لحظه به لحظه ی فعل و انفعالات آن ها را ثبت می کنند، هیچ دلیلی وجود ندارد که به داخل آن ها سرک نکشید و چیزهایی را که ممکن است در آن ها پیدا کنید، نبینید.دنیای کامپیوتر واینترنت

مقالات - اصطلاحات تخصصی وب سایت

تبلیغات

مقالات

تبلیغات

ورود و خروج