تبليغات
موضوع پورتال در حوزه طراحی وب سایت طی چند سال اخیر به چالش جدی برای طراحان وب سایت تبدیل شده است چراکه با استفاده از آنها هر شخص بدون داشتن کوچک ترین تخصصی در زمینه طراحی وب سایت می تواند در زمان بسیار کوتاهی سایت موردنظرش را طراحی و تولید کنید. حال تفاوت کار متخصصانی که دوره های متعدد را طی کرده اند و ضمن دیدن آموزش های لازم و کسب تجربه طراحی وب سایت می کنند با کسانی که تنها با استفاده از یک پورتال پیش ساخته و بعضا ظرف چند ساعت سایتی را طراحی و تولید می کنند، چیست؟

امروزه در دنیا طراحی و تولید وب سایت تخصصی مجزا تلقی شده و افراد ضمن طی کردن دوره های مربوطه (که البته کم هم نیست) مدرک مناسب دریافت می کنند.

پروسه طراحی وب سایت همانند نرم افزار های تحت ویندوز پروسه ای تیمی و چند مرحله ای است چراکه کسانی که قصد تولید وب سایت دارند علاوه بر داشتن تخصص در زمینه برنامه نویسی تحت وب باید با اصول و قواعد طراحی گرافیکی تحت وب که با طراحی مجله، پوستر و موارد مشابه متفاوت است، آشنا باشند. برای ملموس تر شدن این تفاوت کافی است که چند سایت معتبر خارجی و چند سایت معتبر داخلی را با هم مقایسه کنید.

● در طراحی با پورتال چه می گذرد

پورتال ها همانطور که می دانید ابزار های آماده ای با امکانات متنوع در اختیار کاربران هستند که با امکان انتخاب تم اولیه و تغییرات جزیی شخص می تواند سایت مورد نظر خود را تولید کند. طبق قاعده هر ابزار آماده ای ضمن ساده کردن مراحل تولید بخشی از خدمات را هم محدود می کند، یعنی پورتال ها اجازه تغییرات در بخش هایی را که خود تعریف کرده اند به کاربر می دهند، به عنوان مثال پورتال ها تعداد محدودی تم اولیه طراحی کرده اند (یا همان قالب کلی) که کاربر بعد از انتخاب هر یک از آنها می تواند جزییات مربوطه را مثل لوگو، عکس و رنگ تغییر داده و سایت مورد نظر را تولید کند.

● معایب پورتال ها

۱) محدودکردن کاربر که توضیح داده شد.

۲) یکی از اصول اصلی طراحی وب سایت طراحی ظاهری براساس اصول و قواعدCIW است که در پورتال ها غیر قابل پیاده سازی است. اصولی مانند پایین بودن حجم صفحات تولیدی، رنگ بندی و ترکیب بندی اصولی و طراحی های غیر کلاسیک مانند دایره، بیضی و موارد مشابه و...

۳) عدم پیشرفت در این حوزه و صرفا مصرف گرایی که در توضیح می توان به نوعی چالش بین سیستم عامل هایopen Source و ویندوز مایکروسافت اشاره کرد که در حال حاضر کشور های پیشرفته سیستم عامل مایکروسافت را کنار گذاشته و به سیستم های سورس باز- که وابستگی به مایکروسافت ندارد- روی آورده اند.

۴) ورود افراد غیر متخصص و سودجو به این حوزه و در نتیجه تولید سایت های با کیفیت پایین و مشکلات فراوان.

۵) منزوی شدن متخصصان در این حوزه چراکه سفارش دهندگان اغلب فرق بین این دو را نمی دانند و در نتیجه عدم پیشرفت این صنعت در داخل کشور و فرار مغز ها در این حوزه.

۶) حذف سود کلانی که با استفاده از این صنعت می تواند عاید کشور شود چراکه با توجه با هزینه پایین نیروی انسانی در کشورمان بسیاری از سفارش دهندگان خارجی به شرط رعایت اصولی که ذکر شد مایلند تولید سایتشان در کشورمان انجام شود تا هزینه کمتری برایشان داشته باشد.

در جمع بندی بحث به این نکته هم باید اشاره شود که پورتال ابزاری است که اگر در دست متخصصان این حوزه قرار گیرد، می تواند مثر ثمر باشد چراکه نیاز گروه های خاصی از سفارش دهندگان را می تواند مرتفع کند مانند کسانی که سایت های مشخص و کلاسیک در کمترین زمان می خواهند اما در غیر این صورت حاصلی جز وضعیت فعلی صنعت تولید وب سایت در کشورمان- که حتی سازمان های بزرگ دولتی متاسفانه سایتشان با استفاده از پورتال ها مانند پرتال رایگانphpnuke می شود- نخواهد داشت.رضا داودی     
پایگاه اطلاع رسانی ITanalyze

مقالات - اصطلاحات تخصصی وب سایت

تبلیغات

مقالات

تبلیغات

ورود و خروج