تبليغات
وب سایت های شبکه سازی اجتماعی که محبوب ترین فضاهای مجازی و داغ ترین سوژه این روزهای دنیای وب به شمار می آیند، علاوه بر ایجاد تحول اساسی در نوع ارتباطات افراد، بازار هرزه نگاری را نیز کساد کرده اند.

بیل تنسر (Bill Tancer)، که خود را خوره داده های کامپیوتری می نامد، اطلاعات بیش از ۱۰ میلیون کاربر وب را تحلیل کرده است. وی فعالیت های آنلاین کاربران را بررسی کرده و دریافته که چگونه وب سایت های اجتماعی، نوع ارتباط افراد را دگرگون کرده است.

برخی یافته های تنسر، بسیار حاشیه ای است به طور مثال وی دریافته که ترس از مسایل دیگری که تنسر در مورد کاربران وب تحلیل کرده، مربوط به علایق و احساسات آنها نسبت به زمان است. این بررسی ها نشان می دهد که در حوالی عید شکرگزاری در ایالات متحده، افراد جست وجوهای بیش تری را جهت دریافت داروهای ضدافسردگی انجام می دهند.

تنسر، یافته های خود را در کتابی با عنوان «کلیک: میلیون ها انسان در دنیای آنلاین چه می کنند و چرا این اتفاق رخ می دهد»، به چاپ رسانده است. وی در کتابش می نویسد: تحلیل جست وجوهای وب کاربران تنها نشان دهنده بازخورد افراد در مقابل رویدادهای اینترنتی نیست، بلکه چشم انداز وسیعی از رفتارهای اجتماعی افراد به دست می دهد.

تنسر می گوید: الگوهای رفتاری خاصی در زمینه استفاده از اینترنت وجود دارد که ما اصولا طبق آنها رفتار می کنیم و گاهی اوقات می توان بر اساس آنها مسایلی نظیر جست وجوهای مربوط به رژیم غذایی تا لباس مربوط به مهمانی فارغ التحصیلی دبیرستان یا نحوه گذراندن تعطیلات را پیش بینی کرد.تنسر که مدیر بخش جست وجوی جهانی در Hitwise، یک شرکت ردیابی اینترنتی است، می گوید: یکی از تحولات مهم در زمینه کاربری اینترنت در دهه اخیر، کاهش علاقه و کنجکاوی افراد در مورد مسایل هرزه نگاری یا وب سایت های سرگرمی افراد بزرگسال محسوب می شود.وی می افزاید: وبگردی و جست وجو در زمینه مسایل مستهجن نسبت به دهه گذشته حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است.

تنسر خاطر نشان می کند که هم اکنون پرجست وجوترین مورد اینترنتی، مربوط به وب سایت ها و شبکه های اجتماعی است.تنسر می گوید: به همان میزان که ترافیک اینترنتی شبکه های اجتماعی بیش تر شده، بازدید از وب سایت های هرزه نگاری کاهش یافته است و این امر در مورد افراد ۱۸ تا ۲۴ سال، نمود بیش تری دارد.

وی می افزاید: تئوری من این است که کاربران جوان آنقدر زمان خود را در شبکه های اجتماعی می گذرانند که وقت زیادی برای صرف کردن در وب سایت های مستهجن پیدا نمی کنند.

● ایجاد تحول با کلیک در شبکه های اجتماعی

تنسر معتقد است که تغییر در الگوهای ارتباطی افراد، یکی از تحولات عمده و قابل توجه در امور اجتماعی در ۵ سال اخیر به شمار می آید و این یک امر کلیدی برای بازاریابانی است که به دنبال مخاطبان بیش تری هستند.

تنسر می گوید: من در بررسی اطلاعات کاربران متوجه شدم که پرجست وجوترین موارد در اینترنت مربوط به توفان های استوایی در ایالات متحده است. در حالی که قبل از توفان کاترینا، به ندرت کاربران در اینترنت به جست وجوی توفان ها می پرداختند، اما پس از خساراتی که از توفان کاترینا ناشی شد، حساسیت افراد و جامعه به این مساله افزایش پیدا کرده است.

این محقق می گوید: وسواس ذهنی کنونی افراد و علاقه آنها به افراد مشهور یکی از مسایلی است که از تحلیل داده های وب می توان دریافت.

هم اکنون ترافیک وب سایت افراد مشهور بسیار بیش تر از وب سایت هایی با مضامین مذهبی، سیاسی و تغذیه است و هیچ نشانه ای از کاهش ترافیک این نوع وب سایت ها هم دیده نمی شود.اما در چند ماه اخیر، یکی از مسایل مهم روز، انتخابات ریاست جمهوری است که در ماه نوامبر برگزار خواهد شد و این امر، باعث تغییراتی در نحوه جست وجوی کاربران شده است چنانچه جست وجوی تصاویر مربوط به کاندیدای معاونت ریاست جمهوری، سارا پالین، بیش از اخبار مربوط به وی انجام شده است.

تنسر می گوید: تمرکز کاربران آنلاین در مسایل سیاسی بیش تر مربوط به گرفتن تصاویر آنها است، به طور مثال کاربران دوست دارند که بدانند قد باراک اوباما چقدر است و یا اینکه اطلاعاتی در مورد خانواده وی بگیرند.

وی می افزاید: اصولا باید به عمق کلید واژه ها وارد شوید تا بتوانید به همه اخبار مربوط به کاندیدای مورد نظرتان لینک شوید.

تنسر معتقد است که سرعت گسترش این اطلاعات در اینترنت به گونه ای بود که گویا این کاربران هستند که اخبار مربوط به کاندیداها را منتشر می کنند و رسانه ها پشت سر آنها حرکت می کنند.

وی می گوید: من فکر می کنم که با انفجار این نوع اطلاعات کذب و دروغین در اینترنت است که شاهد جلوافتادن یک نفر می شویم و هر از گاهی با نوع جدیدی از نرم افزارها مواجه می شویم که می توانند اطلاعات صحیح و درست را فیلتر کنند.

وی خاطر نشان می کند: به نظر می رسد که حقیقت و درستی، نخستین موردی است که همه ما به دنبال آن و در جست وجوی آن هستیم.ترجمه: نسترن صائبی     
روزنامه فناوران ( www.itmen.ir )

مقالات - متفرقه

تبلیغات

مقالات

تبلیغات

ورود و خروج