تبليغات

سیستم های کتابخانه مجازی برای مدیریت کتابخانه ها استفاده می شوند به طوری که به وسیله این سیستم ها می توان مشخصات عمومی کتاب های داخل کتابخانه را نگهداری کرد و در اختیار کاربران قرار داد. در این صورت براساس اهداف پیاده سازی این سیستم ممکن است کتابخانه تمام محتویات کتاب را در این سیستم نگهداری کند و به کاربران اجازه دهد تا کتاب ها را به صورت آنلاین مطالعه کنند.

در روش دیگر ممکن است کتاب خانه فقط بخشی و یا فصل هایی از کتاب ها را برای مطالعه عموم و به طور آزاد در  اختیار کاربران قرار دهد.

در حالت دیگر ممکن است کتابخانه این اجازه را به کاربران بدهد تا برخی یا همه کتاب ها را بتوانند دریافت (دانلود) کنند.

باید توجه داشت که در هر کدام از حالت های اشاره شده نیاز به تولید فایل های PDF کتاب ها می باشد تا این سیستم ها بتوانند بر روی آن ها مدیریت انجام دهند. سه حالت متفاوت در هنگام تولید این PDF ها وجود دارد:

1-     اسکن صفحات کتاب ها و مقالات به صورت عکس

در این حالت دیگر امکان جستجو در متن کتاب ها و مقالات برای کاربران وجود ندارد.

2-     اسکن OCR کتاب ها و مقالات

در این حالت مدیریت سیستم می تواند به کاربران این اجازه را بدهد تا در همه متن کتاب یا فقط بخش هایی که در اختیار عموم قرار داده شده است جستجو انجام دهد.

3-     تایپ کتاب ها و مقالات و یا در صورت امکان خریداری کردن فایل تایپ شده کتاب از انتشاراتی و یا نویسنده و دریافت اجازه انتشار آن به صورت آنلاین

در برخی سیستم ها فقط به کاربران اجازه داده می شود تا در مشخصات کتاب ها و مقالات جستجو نمایند ولی برخی دیگر از سیستم ها این اجازه را به کاربران می دهد تا بتوانند در متن کتاب ها و مقالات نیز جستجو کنند.  در این گونه سیستم ها توانایی سیستم در تعدد انواع فایل هایی  (PDF, DOC, DOCX, TXT, …) که می تواند در آن ها جستجو نماید مهم است.

تمامی این سیستم ها دارای مدیریت کاربران و بخش های گزارشگیری هستند. اما در حالتی که کتابخانه الکترونیکی برای یک کتابخانه ای که محلی فیزیکی برای کتاب های فیزیکی دارد، راه اندازی شده باشد معمولا دارای بخشی برای رزرو کتاب و دیدن وضعیت کتاب در مورد این که برای چه تاریخی آزاد است تا برای مطالعه قرض گرفته شود، نیز هستند. در برخی از این سیستم ها بخشی نیز برای محاسبات مالی و هزینه های خرید و فروش و یا قرض دادن و یا عضویت در کتابخانه تعبیه می شود.

از امکاناتی که در سیستم های یکپارچه مدیریت کتاب ها و مقالات اضافه بر کتابخانه های الکترونیک وجود دارد می توان به:

  • سیستم پیدا کردن فایل های تکراری کتاب ها،
  • سیستم تولید خودکار کلید واژه ها ورود و صدور کتاب ها به نوع های دیگر فایلی

اشاره کرد.

مقالات - متفرقه

تبلیغات

مقالات

تبلیغات

ورود و خروج