تبليغات
LMS چیست
Learning Management System یا سیستم مدیریت محتوای آموزش، نرم افزاری است جهت تسهیل در امر آموزش. نسخه اینترنی نرم افزار بطرز گسترده ای در دانشگاه ها و مراکز علمی داخل و خارج کشور استفاده می شود. این نرم افزار، بیشترین راه ارتباط دانشجویان، اساتید و مسئولین مجموعه در موسسات آموزش مجازی می باشد. تمامی اطلاعات مربوط به دروس ارائه شده، واحد ها، اطلاعیه گروه ها، مسائل مالی، مسائل آموزشی، مسائل مدیریتی و آگهی ها و اطلاعیه های مختلف با در نظر گرفتن نوع و سطح دسترسی کاربران در سیستم لحاظ می گردد. محور اصلی یک واحد آموزش مجازی، نرم افزار LMS بوده که مابقی بخش ها، از طریق این نرم افزار به ارائه خدمات مشغول می باشند.
نرم افزار LMS در ظاهر یک وب سایت معمولی و روان با برنامه نویسی نسبتاً پیچیده است که کاربر با اطلاعات کاربری خود به آن وارد شده و با استفاده از منو های موجود، قادر به انجام عملیات مختلف در وب سایت است. مدیران، ناظران، اساتید و دانشجویان سایت هر کدام با توجه به نوع و سطح دسترسی خود، قادر به حذف، اضافه، ویرایش و استخراج اطلاعات وب سایت می باشند. تمامی نیاز های آموزشی از طریق این درگاه قابل مدیریت می باشد. 
برای نصب و راه اندازی می توانید به وب سایت مکتب مجازی مراجعه نمایید. 

عنوان هایی که برای این موضوع استفاده می شوند عبارتند از:

آموزش از راه دور
آموزش مجازی
آموزش آنلاین

بخش های مختلف LMS
LMS از نظر نوع دسترسی از بخش های زیر تشکیل شده است؛
الف) مهمان
ب) دانشجو
ج) استاد
د) ناظر
ذ) مدیر
ر) مدیر ارشد
از بالا به پایین، سطح دسترسی بیشتر می شود.
از نظر سیستم آموزشی شامل بخش های زیر است؛
الف) انتخاب واحد
ب) پرسش و پاسخ
پ) نتایج امتحانات
ت) ارتباط با استاد
ج) امور مالی
چ) اطلاعیه ها
ح) اخبار
د) واحد ها و محتوای آنها
با بررسی گزینه های ذکر شده در بالا، ملاحظه می کنید که تمامی نیاز های آموزشی، از طریق سیستم مرتفع خواهد شد.

مفهوم webmaster و نقش آن در LMS
مدیریت سایت را در سطح بالا webmaster گویند. این مدیر علاوه بر تجربه بالا در زمینه راهبری وب سایت های اینترنتی و چگونگی تعامل با کاربران، در زمینه برنامه نویسی سایت نیز اطلاعات اولیه را دارا بوده که بتواند حداکثر تعامل را با برنامه نویسان سایت داشته باشد. کار یک وب مستر از ابتدای راه اندازی وب سایت به عنوان راهبر اولیه سایت کار خود را شروع شده و تمامی ناظران، مدیران، اساتید و دانشجویان را نظارت کرده و تمامی مشکلات فنی سیستم را برطرف می کند.

آموزش های اولیه جهت مدیران و ناظران LMS
با توجه به بودن سیستم برای مجموعه، آموزش های اولیه و معرفی سیستم به کاربران ضروری است. سیستم LMS از نظر بخش دانشجویان آسان و روان بوده و در صورت آشنا بودن دانشجویان با حداقل کار با اینترنت (ایمیل و جستجو در موتور های جستجوگر) قادر به استفاده از آن هستند.
در بخش مدیران ارشد، مدیران، ناظران و اساتید، به دانش و مهارت بیشتری نسبت به بخش قبلی نیاز است. این آموزش در طی انتقال سیستم و بوسیله افراد ورزیده و با حوصله صورت می گیرد. یادگیری کار با LMS راحت می باشد اما برای بهره برداری هر چه بهتر از سیستم، به کمی تمرین و توجه نیاز است.
این آموزش تمامی جنبه های برقراری ارتباط با سایت از جمله، قرار دادن اطلاعات و مدیریت سایت، و اصول مراقبت و نگهداری از سیستم و تهیه فایل های پشتیبانی و همچنین امنیت آن ارائه می شود.

پشتیبانی فنی LMS
جهت برطرف کردن مشکلات فنی، LMS پشتیبانی فنی از ملزومات راه اندازی آن است. در صورت بروز مشکل، متخصصین امر در کوتاه ترین زمان ممکنه اقدام به عیب یابی و برطرف کردن آن نموده و افراد ذیربط را از دلائل بروز و نحوه پیشگیری از آن مطلع می سازند. این سرویس نوعی تضمین جهت کار کرد همیشگی و سالم ماندن سیستم است.

میزبان نرم افزار LMS
میزبان نرم افزار نقش تعیین کننده ای در کارکرد نرم افزار بازی می کند. از فاکتورهای تعیین کننده سرعت نرم افزار، میزبان آن می باشد. در صورت ضعف امنیتی میزبان، هر لحظه ممکن است اطلاعات سیستم در دسترس افراد غیر مجاز بوده که این خود عواقب بدی را بدنبال دارد. فاکتورهای انتخاب یک میزبان خوب در زیر آورده شده است؛
الف) تعهد
ب) امنیت
ج) کیفیت
د) سرعت
در اکثر موارد تعهد با سابقه مترادف است. امنیت سیستم نیز خیلی مهم می باشد. در حال حاضر سرویس های ارزان قیمتی در بازار ارائه می شوند که از نظر امنیتی کاملا ضعیف اند (خبرهای گوناگون هک شدن پورتال های بزرگ دولتی-خصوصی را بررسی کنید). در ضمن اطلاعات شما در سیستم هم برای کاربران و خود شما مهم بوده و دوست ندارید که توسط افراد ناشناس به سرقت رفته و در جایی دیگر مورد استفاده قرار گیرند. کیفیت بالا نیز باعث کم شدن خطاها و UPTIME بودن سرور شما است. سرعت هم که به سرویس شما معنا بخشیده و باعث رضایت کاربران از سرویس است. تمامی این موارد با هم لازمه یک میزبان خوب است.
محتوای دروس آموزش مجازی E-Content

محتوای دروس آموزش مجازی چیست
مطالب ارائه شده در کلاس های حضور شامل کتاب، جزوه، فایل کامپیوتری و اطلاعات تکمیلی است که بعد از توضیحات مطالب توسط استاد، در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. ولی در آموزش مجازی، استاد و کلاس مفهوم دیگری به خود می گیرد. استاد دیگر تمامی مطالب مربوط به دروس را حضور توضیح نداده و کلاس ها بصورت مجازی و آن هم محدود و غیر اجباری تشکیل می گردد. بنابراین محتوای دروس این نوع آموزش می بایستی جذاب قابلیت انتقال تمامی مطالب مورد نظر استاد به دانشجویان را داشته باشد.
با توجه به تحقیقات و مطالعات صورت گرفته در این زمینه ، سیستم دیجیتالی محتوای دروس آموزشی بهترین گزینه است. این سیستم هم جذاب و درصد انتقال مطالب در آن حداکثر می باشد. در این روش که با استفاده از جدیدترین نرم افزار های صدا و تصویر در حوزه آموزش مجازی تهیه می گردد، صدای استاد به همراه مطالب مورد نظر بصورت یک مجموعه آماده سازی شده که بعد از بازبینی نهایی در اختیار دانشجویان قرار داده می شود. در حال حاضر این سیستم بهترین و پرطرفدارترین سیستم آموزش مجازی بوده و دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر از این سیستم استفاده می کنند.

فرایند تولید و گروه های درگیر
تولید دیجیتال مانند یک کارخانه عمل می کند، که از بخش های ورودی – خروجی – کنترل کیفیت تشکیل شده است. اطلاعات خام توسط هیئت عملی در اختیار گروه تولید قرار داده می شود. خروجی بعد از بازبینی نهایی توسط گروه کنترل کیفیت، در اختیار هیئت عملی جهت تایید نهایی قرار داده شده و بعد از تایید توسط ناظران سایت در بخش مربوطه قرار داده می شود.
الف) گروه تولید
این گروه، به کار تولید محتوای دروس دیجیتال مشغولند. صدای استاد، متون و تصاویر مورد نظر، نمودارها، جداول، ایده ها و تمامی موارد مربوطه داده شده، جهت این کار در اختیار گروه قرار داده می شود. زمان بر ترین کار را گروه محتوای دیجیتال به عهده دارند. تجربه، سرعت، دقت، حوصله، کار گروهی، هماهنگی و وقت شناسی و سلیقه مواردی است که همگی با هم برای ارائه یک کار خوب دیجیتال مورد نیاز است.
ب) گروه کنترل کیفیت
جهت بالا بردن کیفیت و حذف خطاهای دیجیتالی احتمالی در دروس منتشر شده، این گروه کار نظارت بر این درستی علمی و کیفی مطالب را به عهده دارد.
ج) هیئت علمی
از کارهای هیئت علمی آماده سازی اطلاعات مورد نیاز (جزوه – کتاب) و پر کردن صدای درس است. دقت کنید که این صدا باید بوسیله خود استاد تهیه گردد. تجربه ثابت کرده است که در صورت تهیه این صدا بوسیله استاد، تمامی نکاتی مورد نیاز درس توسط خود استاد اشاره شده و با بالا و پایین بردن تن صدای خود، جاهایی که باید مورد تاکید قرار گیرد را مشخص می کند. این موارد در اختیار گروه تولید جهت دیجیتال شدن قرار داده می شود.

مدیریت و برنامه ریزی تولید
گروه مدیریت تولید نیز کار سرعت نظارت، سیاست گذاری و ارائه بهترین روش جهت انجام فرایند تولید را به عهده دارد. بدون چنین مدیریتی، دروس به موقع آماده نشده یا کیفیت دروس ارائه شده به گونه قابل قبولی ارائه نمی شود. همچنین ارتباط هیئت علمی موسسه با گروه تولید توسط مدیریت تامین می گردد. در این گروه دانش فنی و مدیریتی نقش مهمی داشته تا با سریعترین روش ارتباط لازمه را برقرار و موارد را برطرف گردند.

کیفیت و ارتقا دادن محتوا
محتوای تولید شده به گونه ایست که هر زمان به درخواست هیئت علمی، قابل تغییر است. از نظر کیفی نیز می توان آنرا ارتقا داد. با پیشرفت کار در بخش های مختلف، نیاز به ارتقا سیستم و بهبود بخش های مختلف احساس می گردد. سیستم ارائه شده در تولید محتوای دروس دیجیتال، دارای چنین قابلیتی است.
وب کنفرانس Adobe Connect

وب کنفرانس چیست
به خاطر بالا رفتن سرعت اینترنت خانگی، ویدیو کنفرانس جای خود را به وب کنفرانس داده است. در وب کنفرانس دیگر نیازی به تجهیزات سخت افزار گران قیمت، IP اختصاصی برای کاربر، پهنای باند بالا و محدودیت شرکت کنندگان وجود ندارد. این مزیت ها باعث شده است که وب کنفرانس بصورت جدی در بازار کنفرانس تصویری مطرح و تجهیزات جانبی و برنامه های قدرتمندی از آن معرفی گردد.
دقت کنید که روش های مختلفی برای ایجاد شبکه وب کنفرانس وجود دارد. نرم افزار های زیادی هم تا بحال به بازار معرفی شده اند. اما تعدادی کمی از این نرم افزار ها قادر به ارائه برقراری ارتباط با کیفیتی قابل قبول می باشند. برای برقراری ارتباط، نرم افزار داده ها را بصورت رموز فشرده از طریق اینترنت برای مقصد ارسال می کند. این داده ها بگونه ای بهینه تنظیم می گردند که سرعت ارتباط بر اساس سرعت اینترنت کاربر تنظیم می شود. بنابراین نیاز به سرعت کمتری نسبت به کنفرانس های سخت افزاری اند.

  استفاده از وب کنفرانس در آموزش مجازی
جهت برگزاری کلاس بصورت مجازی از دو سیستم می توان استفاده نمود.
الف) ویدیو کنفرانس
ب) وب کنفرانس
ویدیو کنفرانس بدلیل محدود بودن در نقاط اتصال و بالا بودن هزینه آن، در خدمات آموزش مجازی کمتر استفاده شده و فقط در موارد معدودی کاربرد دارد.
اما سیستم وب کنفرانس جهت رسیدن به این مهم استفاده می شود. بوسیله این سیستم، معنای حقیقی آموزش مجازی شکل می گیرد. با تعیین زمان، دانشجو از هر کجای دنیا به سیستم متصل شده و در کلاس حضور می یابد. استاد نیز با استفاده از اسناد از پیش آماده شده ماننده Power Point، تصاویر و نوشته های مورد نظر خود و همچنین با نوشتن بر روی تخته white-board مجازی برنامه، کلاس را با بالاترین کیفیت مدیریت می کند. در این میان کلاس نیز همزمان ضبط شده و بعد از اتمام کلاس در اختیار دانشجویان قرار داده می شود. مزایای استفاده از کلاس مجازی بصورت وب کنفرانس زیاد می باشد ولی همین کافی است که بدانید، بدون تعریف چنین سیستمی در آموزش مجازی، امر آموزش بصورت کامل صورت نخواهد گرفت.

 


 

سامانه مدیریت آموزش مجازی با هدف فراهم نمودن بستر ارائه خدمات آموزش الکترونیکی و آموزش از راه دور طراحی و پیاده سازی شده است. زیر ساختهای این بستر منطبق با نظریه های آموزش الکترونیکی و با بکارگیری متدلوژی های روز اجرا گردیده است.
با استفاده از این بستر ارائه خدمات آموزش از راه دور برای دانشگاهها، سازمانها و موسسات دولتی و غیردولتی، مدارس، آموزشگاهها و کلیه موسساتی که تصمیم به ارائه خدمات آموزش از راه دور در قالب بستر اینترنت یا اینترانت را دارند فراهم می باشد.

در زیر مختصری از مشخصات سامانه مدیریت آموزش مجازی فرید پرتال در اختیار شما قرار داده شده است.

سامانه مدیریت آموزش مجازی:

 • تولید و ارائه محتوای الکترونیکی
 • طراحی و اجرای آزمونهای هماهنگ زماندار و بدون زمان
 • سطوح مختلف دسترسی کاربران به عنوان مدیر، آموزگار و دانش آموز و توانمندیهای مختلف هر یک از سطوح دسترسی
 • امکان ایجاد انجمنهای علمی توسط کاربران و مبادله اطلاعات
 • امکان ارتباط داخلی کاربران جهت مبادله اطلاعات علمی
 • امکان مشاهده نتایج آزمونهای برگزار شده توسط دانش آموزان، بلافاصله پس از برگزاری آزمون
 • امکان تصحیح دستی آزمونهای تشریحی توسط آموزگار و نمره دهی به سوالات شرکت کنندگان آزمون
 • صدور کارنامه به همراه نمره فعالیت کلاسی در طول دوره برگزاری کلاسهای مجازی
 • ثبت یادداشتهای عمومی و خصوصی برای دانش آموزان و امکان تایید آموزگار جهت دسترسی عمومی
 • امکان کنترل حضور و غیاب دانش آموزان توسط آموزگار برحسب حضور در کلاسها و یا مطالعه قسمتهای مختلف درس
 • تعریف مراجع مختلف الکترونیکی و غیر الکترونیکی برای دسترسی به منابع بیشتر
 • امکان کنترل موارد مالی هریک از کاربران جهت ثبت نام در کلاسهای ارائه شده در یک دوره
 • امکان تعریف ساختار دروس و کلاسهای موسسه توسط مدیر سیتسم و نسبت دادن هر کلاس به یک یا چند استاد
 • امکان تعریف پیش نیاز و پس نیاز برای دروس
 • پشتیبانی از کلیه قالبهای قابل ارائه در بستر وب شامل : HTML, XML. PDF, Flash, Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft Powerpoint و ...
 • امکان ارائه تمرین در پایان هر فصل درسی
 • امکان ارزیابی دانشجو پیش از آزمون، ضمن آزمون و پس از آزمون
 • امکان شرکت دانشجویان در آزمونهای چند گزینه ای، پاسخ کوتاه و پاسخ تشریحی و تصحیح خودکار آزمون برای سوالات چند گزینه ای.
 • امکان ارائه مواد آموزشی توسط بیش از یک استاد بصورت همکاری در ارائه درس
 • آزمون آنلاین

خدمات - برنامه نویسی تحت وب